понеділок, 7 листопада 2022 р.

Мистецтво і війна

    Повномасштабна російсько-українська війна 2022 року проявила потужність мистецької "зброї" в битві за звільнення свідомості українців від наративів російського імперського впливу. Знищення української ідентичності та державності призвели в Україні до жахливих наслідків. За даними Міністерства культури та інформаційної політики, через російське вторгнення на українські території було пошкоджено або зруйновано понад 400 пам’яток культури, з них 33 – музеї та заповідники. Буквально в перші дні війни в селищі Іванків на півночі Київської області окупанти спалили історико-краєзнавчий музей, у якому зберігалися твори видатної української народної художниці Марії Примаченко.
      Марія Примаченко – національний символ України. Її роботи зображували на поштових марках та на ювілейній монеті. В національному музеї народного декоративного мистецтва зберігається 650 картин та малюнків художниці, які теж знаходяться під загрозою, адже Київ перебуває під постійними обстрілами. Зважаючи на сьогодення  пропонуємо вам    в новому ракурсі переглянути роботи художниці. В її творчому доробку є намальовані солдатські могили, чудернацькі звіри, які уособлювали війну, чимало сцен, коли рідні і кохані проводжають чоловіків, синів, братів на війну. Букети і вазони з квітами й птахами Марія Примаченко присвячувала воїнам. Отож, до уваги онлайн-екскурс .

 
Підготували онлайн-екскурс: Тетяна БУРМІСТРОВА, зав. відділом літератури з питань мистецтв та Софія ВОРОЖЕЙКІНА, зав. відділом автоматизації і комп’ютерних технологій ДОУНБ імені Олени Пчілки.