четвер, 15 вересня 2022 р.

Соломія Крушельницька – співачка, що мала «дар, даний Богом, тільки їй одній відомий, присущий і донині не розгаданий, таїну якого вона забрала з собою».

 


“Неповторна Галька», «неперевершена Кармен», «прекрасна Турандот», «незрівнянна Баттерфляй», «найчарівніша Чіо-Чіо-сан», «незабутня Аїда», «єдина в світі Джоконда», «найпрекрасніша Саломея», «ідеальна Брунгільда», «вражаюча Валькірія», «виняткова Лореляй», «найглибша і поетична виконавиця творів Тараса Шевченка і народних пісень»  - це все слова критиків, поціновувачів, прихильників, знавців  з минулого і сучасного про славетну українку, відому на весь світ оперну співачку Соломію Крушельницьку. А публіка, як тоді так і зараз, просто насолоджується її голосом, бо  унікальне неперевершене  сопрано  справляє гіпнотичний ефект на слухачів.

                 Крушельницька мала світову славу, прожила значну частину свого життя в Італії, володіла вісьмома мовами, виступала з величезним успіхом на провідних сценах багатьох країн , але завжди була перш за все українкою. Вона домоглася загального визнання власного таланту і ще за життя отримала титул найвидатнішої співачки світу, звання вагнерівської примадони ХХ століття, але  говорила: «Моя національність усім відома: її ніколи не змінювала і ніколи й ніде не зміню, хоч підлесливість та видання себе кимось іншим іноді приносить користь». Співати на одній сцені з уродженкою  маленького українського села Білявинці на Тернопільщині вважали за велику честь імениті тогочасні виконавці, а відомі композитори  успіхом своїх творів в немалій мірі завдячували саме їй ,талановитій  виконавиці. Так юна українська співачка врятувала оперу видатного італійського композитора Джакомо Пуччині , що перебував тоді на вершині слави , «Мадам Баттерфляй» , прем'єра якої з першою виконавицею ролі Баттерфляй, співачкою Розіною Сторкіо, зазнала цілковитого провалу, а саме талант Крушельницької зробив диво - підкорив критично настроєну  публіку, вистава пройшла з тріумфом, а твір став популярним та відомим.

                «Соломія Крушельницька – це одна з тих, кого не можна наслідувати, щоб зробити те, що вона робить на оперній сцені, треба мати її незвичні природні здібності, зміцнені сильною любов'ю, яку вона має до мистецтва, а ще знаннями, культурою і тим тонким відчуттям, яке дає їй можливість ототожнюватися з героїнею, яку грає». Крушельницька належала до рідкісного типу оперних співачок, що практично не мали визначеного амплуа і однаково впевнено почувались у будь-якому репертуарі. «Це була унікальна особистість, яку всім хотілось пізнавати. З різних аспектів. І це була дивовижна жінка з величезним почуттям гумору та смаку». У творчості її вирізняла самоповага та самоорганізація. «Коли публіку обманиш раз чи два  - вона вже більше ніколи тобі не повірить» - зауважувала Соломія. Фундаментальною рисою її характеру, що найбільше вплинула на її формування, як артистки, була цілеспрямованість, чітке і ясне уявлення про те,чого вона прагне і у який спосіб цього досягти. Вона була тією особистістю, у якої потреба у творчому, мистецькому самовираженні була настільки сильною, що вона подолає будь-які перешкоди, навіть ті, що вимагали над зусиль. А ще її називали жінкою з манерами королеви. Мабуть не потрібно намагатись розгадати таємницю її феномену, а просто насолоджуватись чарівним голосом, віддавати шану  таланту та дякувати долі за подаровану яскраву Зірку, що належить до Українського Зоряного Неба. 

                З нагоди Дня народження (23 вересня 1872 року) Соломії Крушельницької  у відділі літератури з питань мистецтв діятиме виставка «Неперевершена, єдина, неповторна»,а 22 .09. 2022 р. о 14 годині відбудеться захід «Соломія Крушельницька – співачка світової слави»