понеділок, 21 березня 2022 р.

Гордість і слава української музики


 180 років від дня народження Миколи Лисенка, видатного українського композитора

  Ім’я великого сина України Миколи Вітальовича Лисенка сприймається нині як музичний символ нації. Духовним гімном незалежної України стала Лисенкова Молитва на слова О.Конинського "Боже великий, єдиний..." 22 березня 2022 року до дня народження Миколи Лисенка в нашій бібліотеці мав відбутися літературно-музичний вечір. Але. на жаль, через трагічні події в країні це не можливо.  У 2017 році такий вечір відбувся. На нашому блозі можна переглянути інформацію про цей захід. 

    Потреба якомога ширшого відображення життєвого і творчого  шляху композитра та розкриття надбань лисенкознавства унеобхіднили створення грунтового бібліографічного посібника, який  надійшов до фонду нашого відділу ще в 2009 році.  У покажчику інформацію розміщено у двох розділах: "Твори М.В.Лисенка" та "Про М.В.Лисенка та його твори". Перший розділ включає нотографічні видання, автобіографії, відкриті листи та статті митця, які розміщено у хронологічному порядку. починаючи з 1868 р., а в межах року – за абеткою назв творів. У другому розділі подано матеріали, які висвітлюють життя і діяльність Лисенка та історію створення і виконання його творів. Бібліографічний покажчик доповнюють дискографія, в якій представлено прижиттєві записи твороів Миколи Лисенка та фільмографія. 


  Перші спогади про великого українського композитора були написані найближчим його другом і родичем Михайлом Старицьким ще у 1903 році. Знаючи його з підліткового віку, Старицький створив таку канву, по якій гаптували біографію композитора автори всіх наступних популярних нарисів і наукових досліджень. В 2003 році  Ростислав Пилипчук підготував  двотомний збірник спогадів про Лисенка. Ця книга ввібрала в себе багаторічну дослідницьку працю упорядника.  Перший том склали спогади тих, хто знав Лисенка з часів його молодості – від 1860–1870-х років. Це передусім Лисенкове найближче оточення. Зокрема й спогади Олени Пчілки.


  У нотно-музичному секторі відділу мистецтв зберігається  зібрання творів Миколи Лисенка в двадцяти томах, які видані у 1953 році й стали вже раритетним виданням. Так у 18 том цього зібрання увійшли  152 українські народні пісні для голосу з фортепіано в обробці композитора. 



   Отож, у фонді відділу мистецтв зберігаються унікальні видання, які чекають свого користувача.