вівторок, 11 травня 2021 р.

"Голос душі Івана Марчука"

 

11 травня 2021 року в головній бібліотеці Волині відбулася мистецька година, присвячена 85-річчю від дня народження Івана Марчука, видатного українського живописця, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка.

Під час заходу життєвими і творчими шляхами видатного майстра пензлю провела модератор, завідувач відділу літератури з питань мистецтва Олена Курило. Присутнім, зокрема, цікаво було дізнатися, що народився митець у складні міжвоєнні роки в с. Москалівка на сучасній Тернопільщині. Дитинство припало на роки Другої світової війни. За плечима художника –грунтовна мистецька освіта – Львівське училище мистецтва імені Івана Труша, Інститут декоративно-прикладного мистецтва у тій же столиці Галичини.

У полотнах митця 60-70 рр. відображено репресивний режим тодішньої радянської дійсності. Прес режиму щодо талановитого українця тривав із 1972 року до здобуття Україною незалежності. У 1978 році Івана Марчука викликали у КДБ із вимогою пояснити пригнічений настрій картин, специфіку персонажів. В ці роки з-під пензля художника виходить цикл «Шевченкіана», який включає 42 твори. Шевченківський «Кобзар» із неперевершеними ілюстраціями І. Марчука побачив світ у видавництві «Дніпро» 1994 року. Події Чорнобильської катастрофи знайшли відгук у полотнах «Мадонна» і «Чорнобильська мадонна» (1989), а також у циклах «Пересторога» й «Чорнобиль-86».

1988 року художник під тиском обставин емігрує, спершу – до Чехословаччини, потім – до Австралії, Канади та США. Тернистою працею здобув визнання в Америці, де влаштовував експозиції, виставки. До 2001 року Іван Марчук мешкав в Нью-Йорку. Через тугу за Батьківщиною 2001 року повернувся в Україну. Свідченням визнання митця стало присвоєння звань – заслужений художник України (1996), народний художник України (2002). 1997 року удостоєний найвищої нагороди – Національної премії України імені Тараса Шевченка за цикл картин «Шевченкіана».

Увазі присутніх був запропонований перегляд короткометражного фільму «Хто такий Іван Марчук» :  

https://www.youtube.com/watch?v=RPV1hFAGsjg&vl=uk&ab_channel=Ukra%D1%97ner