четвер, 16 квітня 2020 р.

Писанкарство − відновлення прадавніх традицій


Через декілька днів частина християн буде святкувати одне з найбільших свят року − Великдень, прославляючи Воскресіння Ісуса Христа. Вже в цю неділю ми вітатимемо одне одного словами «Христос воскрес», а у відповідь почуємо підтвердження «Воістину воскрес». До речі, одним з атрибутів свята Пасхи є писанки та крашанки. Відповідно останніми можуть називатися яйця, що пофарбовані лише одним кольором. Яйця ж, на яких нанесені малюнки ручної роботи, іменують писанками.
В свою чергу, писанка, як і вишивка, має свої особливості: різниця полягає у кольорі та формленні, які залежать від тієї чи іншої місцевості, того чи іншого регіону. Так, на Волині, з давніх-давен  робили переважно червоні писанки, адже цей колір був символом радості життя, добра, любові, а для закоханих − надією на вдалий шлюб.
У місті Луцьку до Великодня у Волинському краєзнавчому музеї щорічно проходить обласний  конкурс «Волинська писанка третього тисячоліття», який був започаткований ще у далекому 1993 році. Його метою є розвиток писанкарства, дослідження великодніх звичаїв та обрядів, а також поповнення фондової колекції вищезазначеної установи. Цьогоріч у конкурсі взяли участь 35 писанкарів. За його підсумками, у музеї розгорнута виставка робіт, як уже переможців, так і учасників, яка, в силу нинішніх обставин, чекатиме на свого глядача.
Також у нашому місті запрацювала онлайн «Великодня майстерня», що, враховуючи нинішню ситуацію, працює у незвичному форматі. Тут відбуваються онлайн зустрічі з етнографами та фольклористами, а також проходять майстер-класи з писанкарства, які неодноразово відбувались і у межах нашої книгозбірні. Загалом відділ літератури з питань мистецтва Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки містить чи не найбільшу книжкову колекцію області, яка в значному обсязі висвітлює декоративно-прикладне мистецтво України, в тому числі й  писанкарство. Запрошуємо усіх охочих ознайомитись з даними матеріалами після закінчення карантину.