субота, 18 січня 2014 р.

Людини великого життя

   135 років від дня народження українського композитора
 С.П.Людкевича
Книжкова виставка

У 1979 році громадкість Львова урочисто світкувала доволі незвичайну подію – 100-річчя від дня народження композитора, який особисто дочекався свого ювілею. Станіслав Пилипович Людкевич був присутній майже на всіх численних концертах, організованих на честь знаменної дати, давав інтерв’ю у пресі і на телебаченні, спілкувався з тими, хто приїхав його привітати майже з усіх куточків країни… Його не стало через вісім місяців. По собі він залишив численну спадщину як композитор, теоретик, фольклорист, педагог, поет, громадський діяч.
Цьогорічний ювілей дає привід  звернутися до творчості Людкевича, нагадати життєвий шлях композитора, перегортаючи книги про нього та слухаючи його  музику. Часто в його інструментальних композиціях знаходим відгомін образів  й настрої української класичної і сучасної літератури – у програмах можна знайти назви і рядки з творів Івана Франка, Тараса Шевченка, Ольги Кобилянської та інших .
Для Станіслава Людкевича особливе значення мала поезія Тараса Шевченка. Він вкрай необхідним рахував втілення поезії в хоровому звучанні. Кантата-симфонія «Кавказ» створювалася композитором протягом доволі тривалого періоду, понад десять років. І саме за цей твір у 1964 році композитора було удостоєно високого звання лауреата Державної премії України ім. Т.Шевченка.

У 2000 році у Львові вийшли 2 томи досліджень, статтей, рецензій й виступів Станіслава Людкевича. Це видання є у фонді нашого відділу. Крім цього зберігаються інші матеріали про композитора, нотні видання його творів, грамзаписи.
                      Бібліографія
1.       Королюк, Н. Корифеї української хорової культури ХХ століття [Текст] / Н. Королюк. — К., 1994.
2.       Мистецтво України : біографічний довідник [Текст] / упорядники: А. В. Кудрицький, М. Г. Лабінський; за редакцією А. В. Кудрицького. — К., 1997. — 700 с.
3.      Митці України: Енциклопедичний довідник [Текст] / упорядники: М. Г. Лабінський, В. С. Мурза; за редакцією А. В. Кудрицького. — К., 1992. — 848 с.
4.       Павлишин, С. Станіслав Людкевич [Текст] / С. Павлишин.— К., 1974.
5.       Рудницький, А. Людкевич Станислав [Текст] // Енциклопедія українознавства. У 10-х томах. / Головний редактор Володимир Кубійович. — Париж ; Нью-Йорк, 19541989. Словникова частина. — Т. 4. — С. 13941395.
6.       Творчість С. Людкевича : зб. статей [Текст]. К., 1979.
7.       Український радянський енциклопедичний словник. У 3-х т. [Текст]. — К., 1987. — Т. 2. — С. 304—305.
8.       Шевченківські лауреати. 19622001 : енциклопедичний довідник [Текст] / автор-упоряд. Микола Лабінський. — К., 2001. — С. 315316
                          Інтернет-ресурси
       Станіслав Людкевич. Життя і творчість» [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://www.lvivstory.com/announcements/announcement?newsid=1959
Антонович М. Станіслав Людкевич — композитор, музиколог [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://diasporiana.org.ua/mistetstvo/2555.
Калинець Ігор «Станіслав Людкевич» [Електронний ресурс] // Клуб поезії. — Режим доступу: http://www.poetryclub.com.ua/metrs_poem.php?poem=17839
Меморіальний музей Станіслава Людкевича [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://www.salomeamuseum.lviv.ua/info/lyudkevych/.
Павлишин С. Станіслав Людкевич [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://www.musicfancy.net/ru/music-history/158
Станіслав Людкевич [Електронний ресурс] // Музична бібліотека. — Режим доступу: http://mubis.com.ua/index.php/composers?view=person&id[]=21.
Станіслав Людкевич. Пісні, біографія [Електронний ресурс] // Українські пісні. — Режим доступу: http://www.pisni.org.ua/persons/102.html.