середа, 2 жовтня 2013 р.

Ілюстрація - окраса книгиВ останній день вересня ми святкуємо Всеукраїнський день бібліотек.
Саме бібліотеки відкривають перед читачами світ книг, знань, інформації. 

«Що толку в книзі, якщо в ній нема картинок» - пригадуєте? - так говорила Аліса з «Країни Чудес». Дійсно, гарно ілюстрована книга завжди привертає увагу. Якщо поглянути на книги, побачимо: вони такі різні не тільки за змістом, але зовнішнє. Не секрет, що іноді читачів приваблює саме те, яку обкладинку має книга. А якщо читач ще погортає її та побачить гарні ілюстрації, то обов’язково зацікавиться книгою.
Книжкова ілюстрація – частина книги, одночасно витвір графічного мистецтва, що має самостійну художню цінність, а також є свого роду ключем до розкриття художньої своєрідності твору або естетичне доповнення до тексту. Призначення ілюстрації – допомогти з’ясувати те, що сказане в тексті, освітити його зміст, зробити видання яскравішим, візуально цікавішим і якісним. Багато в чому історія малюнка пов’язана з рукописною книгою, а з друкарського книгою – розвиток гравюри і літографії і як доповнення до ілюстрації – заставка, буквиця, обкладинка, суперобкладинка. Ілюстрації до самих найвизначніших творів світової літератури створили класики світового образотворчого мистецтва: Ботічеллі, Рембрандт, Делакруа, Домьє, Мане, Рєпін, Кустодієв, Врубель. Історія світового мистецтва знає десятки імен художників, що в основному (навіть цілком) присвятили себе книза: Гюстав Доре, Володимир Фаворський, Іван Білібін…
Що ж таке книжкова ілюстрація? Якою вона має бути і чому повинна Слугувати? Чи потрібна вона книзі? Чому кращі художники світу творили ілюстрації до видань? Які сучасні художники-ілюстратори створюють книжкові шедеври? Хто автори ілюстрацій до видань волинських письменників? 
На ті чи інші запитання дала відповідь головний бібліотекар відділу літератури з питань мистецтва Зоя Алексійчук на презентації книжково-ілюстративної виставки «Магія книжкової ілюстрації». 
Присутні мали змогу ознайомитися з взірцями класичної конструкції книги, композиційними новаціями і яскравими образами. Волинська художниця Наталія Кумановська розповіла, як вона ілюструвала книги поетеси Галини Яструбецької та «Рубаї» Омара Хайяма.
 «Книги – кораблі думок, що мандрують у часі і дбайливо несуть свій дорогоцінний вантаж від покоління до покоління» (Френсіс Бекон).