субота, 18 травня 2013 р.

Зодчий трьох країн

150 років від дня народження українського архітектора
Владислава Владиславовича ГородецькогоНе буде великим перебільшенням те, що архітектор Владислав Владиславович Городецький і на сьогодні залишився найпопулярнішим архітектором Києва. Варто запропонувати киянинові назвати спорудження цього архітектора, і ми почуємо про колишній прибутковий будинок – власність архітектора на вулиці Банківській 10, нині – Музей українського образотворчого мистецтва в давньогрецькому стилі, римо-католицький костьол св. Миколая в готичному стилі та інші. Ці пам’ятки архітектури є справжньою, невід’ємною окрасою Києва. Чимало дивного пов’язано з долею славетного киянина. Далеко не всім відомо, що Городецький, крім архітектури, займався карбуванням і гравіюванням, створював ювелірні прикраси і чудово оформив свою книгу «В джунглях Африки», проілюструвавши її власними малюнками та фотографіями. Тож, книжкова виставка, організована відділом мистецтв, пропонує користувачам переглянути матеріали про Городецького та дізнатися багато цікавого про його долю.

Це насамперед статті в журналах:
Єрофалов Б. Зодчий і художник В.Городецький// Образотворче мистецтво. – 1984. - №3. – С.18-20.
Килессо С. Владислав Городецкий //Архитектура СССР. – 1989. - №1. – С.96-103.
Малаков Д. Киянин вільний духом // Київ. – 1993. - №3. – С.159-164.

На жаль, останні 10 років свого життя Городецький провів за межами України. Бувши свідком величезних соціальних  потрясінь в Україні, втративши повністю всі своє маєтності, нажиті сумлінною невтомною працею, В.Городецький разом з дружиною опинився на еміграції у Польщі. Майже всі споруди, які він тут  проектував і будував у 1920-1927 роках збереглися. 
 1928 року Городецький одержав запрошення від американської фірми «Г.Улен і К» обійняти посаду головного архітектора в «Синдикаті у справі спорудження Перських залізниць». І 65-річний фахівець виїздить до Ірану. Він у досить короткий термін спроектував на замовлення уряду цієї східної країни шахський палац, театр, готель, вокзал у Тегерані. Ці споруди і досі є окрасою столиці Ірану. 3 січня 1930 року Владислав Городецький відійшов у вічність. На великому камені старого католицького кладовища, що на півдні Тегерана, напис польською мовою… І таке незвичне: «професор архітектури». Доля майстра була такою ж примхливою, як і його творчість. Хоча його життя і пройшло в різних країнах, можна вважати, що найкращі роки свого життя, як і найкращі творіння Владислав Городецький залишив все-таки в Києві.