неділя, 1 квітня 2012 р.

На рівні вічних партитур


280 років від дня народження австрійського композитора
Йозефа Гайдна
Книжкова виставка

Прийшла весна. І вже трапляються погожі весняні дні, коли пейзаж пронизує сонце і природа стає схожою на прекрасну мить, що зупинилася. Але придивившись й прислухавшись, помічаєш, що все рухається і розвивається навкруги. Душу пронизує щось хвилююче і очікуєш надзвичайного. Повітря прозоре, життєдайна бадьорість володіє думками і почуттями. Такі дні ранньої весни властиві музики Йозефа Гайдна. І навряд чи можна знайти іншого композитора, який так нерозривно й природно поєднував жвавість емоцій з їх повною ясністю, невибагливість з високою культурою.
Йозеф Гайдн – один з найвизначніших і найбільш відомих композиторів ХVIII століття. Він починав у Відні – «музичному серці» Європи – церковним півчим в хорі; потім опинився на вулиці без грошей і житла; його кохана швидко перетворилася в сварливу дружину; йому довилося укласти майже довічний контракт, який прирік його на роль придворного музиканта – ось фон, на якому створювалися славетні симфонії і месси Гайдна.
Книжкова виставка дозволить вам оцінити творчу спадщину Гайдна. Можливо, книги про композитора змусять вас полюбити його. Якщо це трапиться – послухайте його симфонії, квартети і пісні – і ви полюбити музику Йозефа Гайдна!

Одною з перших російських монографій досить великого об’єму (понад 300 сторінок) про Гайдна належить Юлію Кремльову і вийшла вона в 1972 році. В ній на фоні епохи змальовано весь шлях розвитку творчої діяльності цього визначного австрійського композитора. Додатки містять хронограф, бібліографію і покажчик імен.
В книзі Нейла Баттерворта «Гайдн», яка вперше перекладена з англійської мови, біографія композитора представлена в спогадах його сучасників, його листів і щоденників. Це надає розповіді особливий колорит і аромат достовірності, а також сучасні дослідження й документи. Книга багато ілюстрована, головним чином картинами і гравюрами ХVIII-ХІХ століть.

Минуло понад 200 років від дня смерті композитора. Століття завжди накладають відбиток часу на найбільш визначні твори мистецтва, але й час прихильний до найвидатнішого. І якщо багато в творчості Йозефа Гайдна належить історії, то найкраще, найцінніше в ньому здатне радувати, зворушувати, захоплювати й нині.