субота, 25 лютого 2012 р.

Сім струн серця


25 лютого - день народження Лесі Українки.


Кожного року в цей день волиняни вшановують свою славетну землячку. І хоча цього року не ювілейна дата, але так само будуть покладені квіти до пам’ятника Лесі Українки в центрі Луцька, прозвучить її поезія. В нашому відділі організовано постійно діючу виставку "Сім струн серця", яка розкриває значення музики в житті поетеси.
В історії світової літератури можна знайти чимало прикладів, коли музика була для письменника могутнім і дійовим імпульсом творчості. Леся Українка, безумовно, - одна з найпримітніших постатей в цьому списку.
"Твої кохані струни голоснії
 Будили зграї красних мрій моїх..."
- так характезує вплив музики на свою поезію Леся в юнацькому вірші "До мого фортепіано". І в зрілому віці вона не могла слухати музику байдуже, без хвилювання, любили співати українські народні пісні, охоче фантазувала за фортепіано.
Книга Л.Яросевича "Леся Українка і музика. - К.: Муз. Україна, 1978. - 124 с." познайомить читача з музичними сторінками життя поетеси,  розповість про музичні твори, які вона знала, слухала, любила, а також сама виконувала.
В 2006 році у Луцьку було видано факсимільні видання рукописів Лесі Українки: "Колодяженські пісні з рукописного зошиту в записах Лесі Українки та Ольги Косач" та "Народні мелодії. З голосу Лесі Українки записав і упорядив Климент Квітка".
В цих зошитах знаходяться унікальні записи українських народних пісень. Вони є цінними першоджерельними матеріалами для історії українського фольклору.
Співуча муза великої української поетеси не раз надихала творців музики. У різний час до поезій і драм Лесі Українки зверталися композитори - Микола Лисенко, Кирило Стеценко, Яків Степовий та інші. Їхні традиції продовжують сучасні композитори. На нашій виставці представлено значний нотний матеріал - романси на вірші Лесі Українки, багато з яких увійшли до списку найкращих українських класичних романсів:"Стояла я і слухала весну", " Хотіла б я піснею стати", " "Дивлюся я на яснії зорі", "Горить моє серце".
У своїх "Мелодіях" Леся Українка написала:
"Хотіла б я піснею стати
У сюю хвилину ясну,
Щоб вільно по світу літати,
Щоб вітер розносив луну"
Ця мрія здійснилася. Стоголосою піснею лунає поетичне слово Лесі Українки. Воно втілюється у звуки музичних творів, надиханих її співучою музою.