субота, 12 березня 2011 р.

Композитор і фольклор


130 років від дня народження Бели Бартока. Книжкова виставка
Ім’я угорського композитора Бели Бартока навряд чи увійде до списку 10 відомих для сучасників композиторів. Проте, у 1955 році, його ім’я назвали б першим. Саме тоді було посмертно присуджено Бартоку Міжнародну премію світу за те, що він зробив для дружби та взаєморозуміння народів усіх країн.
Він народився 25 березня 1881 року в Угорщині, а помер 26 вересня 1945 року в Нью-Йорку. Майже перед смертю він писав у листі: «…хотів би повернутися в Угорщину назавжди…» Це можна вважати його останнім бажанням.
Бела Барток належав до найкращих представників угорської інтелігенції. Високим прикладом для кожного композитора служить відношення Бартока до фольклору, його вірність класичним традиціям народності. Видання творів Бартока, книг і збірників, аудіо записів його музики, організація фестивалів – все це свідчить про увагу, якою оточена творчість композитора на його батьківщині.
Ще ранньої юності Барток п’янів від народних мелодій.. Він хотів творити справжню музику, воістину угорську музику. Композитор цілком заполонився збиранням фольклорних матеріалів. Його виняткові здібності до мов і до розшифрування текстів ставили Бартока на чолі широкого кола музикантів, що працювали в цій галузі.
У 1965 році вийшла книга Уйфалуші Й. «Бела Барток». Саме ця книга про композитора була однією з перших, перекладених на російську мову у 1971 році (ювілей книги – 40 років!). Як зазначив автор, його завданням було об’єднати в одній монографії як можна більшу кількість відомостей про життя і творчість композитора.
Творчість Бартока відома і за межами Угорщини. Багато його творів видані і в нас. Вони не залежувалися на полицях нотних магазинів. Про нього писали монографії, статті. Одну з них написав Мартинов І. «Бела Барток». У ній вміщено досить цікавий матеріал і багато фотографій світлин композитора.
Не випадково в творах композитора завше точиться змагання між Добром і Злом, і завжди Добро, спираючись на первинні сили природи, звитяжить над Злом. Відкрийте для себе композитора Белу Бартока! Насолоджуйтеся його музикою. І відчуєте в кінці кінців, коли вода пита не з чаші, а з джерела, людина стає зовсім іншою!