пʼятниця, 18 січня 2013 р.

Великий реформатор сцени

150 років від дня народження російського режисера
         К.С.Станіславського
                          Книжкова виставка

Років 80 тому ім'я Костянтина Сергійовича Станіславського було відомо широкому глядачеві головним чином як ім'я засновника Художнього театру, видатного актора і геніального режисера. Набагато більш обмежене коло людей, переважно фахівців, бачили у геніальному художнику і найбільшого мислителя, теоретика театрального мистецтва, творця знаменитої теорії сценічного реалізму, відомої під назву «системи» Станіславського. В даний час багато в сприйнятті імені Станіславського змінилося. Тепер всі знають, що Станіславський створив «систему», але на другий план відходить іноді натхненний, одержимий художник, творець чудових спектаклів, творець дивовижних образів Тригоріна, Сатіна, Вершиніна, Астрова.

 До 150-річного ювілею Станіславського у відділі мистецтв організована книжкова виставка, на якій представлені в більшій мірі саме його теоретичні роботи,  думки про мистецтво.

Час не владний над великими витворами мистецтва, але з чарівною силою він переоцінює художні цінності, по-новому переосмислює їх значення і виявляє в творчості видатних митців нові грані. І якщо геній художника поєднує в собі не тільки творчу силу, але й аналітичний дар дослідника природи мистецтва, випробуванню часу піддаються не тільки створені ним художні твори, а й вся його система поглядів і уявлень про мистецтво. Час все в більшій мірі і з більшою повнотою виявляє і стверджує життєвість і неминущу цінність теоретичної спадщини К. Станіславського. Жоден художник не здатний залишитися до Станіславським байдужим. Можна йти у мистецтві іншим шляхом, але не рахуватися з його спадщиною не можна.
Станіславський сам ніколи не знав спокою у творчості і нікого не залишався спокійним. Дуже добре про нього сказав артист Качалов - з ним важко, без нього неможливо.