неділя, 13 травня 2012 р.

Земні й небесні джерела Олександра Архипенка

125 років від дня народження українського скульптора
Олександра АрхипенкаКнижкова виставка

Творчість Олександра Архипенка відома в цілому світі. Він мав сотні виставок по всіх культурних центрах цивілізованого світу. Про Архипенка написано безліч монографій, статей, есе, каталогів (але переважно іноземними мовами). Його скультура стала класикою модерного мистецтва. Без сумніву він увійшов в історію мистецтва як один з провідних митців-новаторів ХХ століття.
У 1987 році в Національному музеї Львова, на виставці, приуроченої до 100-річчя від дня народження Архипенка було виставлено сім його рисунків і одну літографію. Це все, що вдалося назбирати на Україні ентузіастам творчості найбільшого українського скульптора усіх часів. Правда, у Києві, у Державному музеї українського образотворчого мистецтва, зберігається
"рококове" погруддя диригента Віллена Менгельберга. Зараз у цьому ж музеї є подароване погруддя Тараса Шевченка, автор якого Олександр Архипенко. Ось і все. Його обмаль і воно не характерне для творчості художника. "Правдивого" Архипенка можна знайти лише на Заході, у музеях Європи й Америки. Відсутність оригіналів скеровує пошуки за Архипенком до літератури, що ми й зробили, організувавши книжково-ілюстративну виставку у відділі.
Пропонуємо вам альбом "Олександр Архипенко. - К.:Мистецтво, 1989. -200 с.". Здається обсяг досить великий, але книга видана малим форматом, хоча в альбомі репродуктовані найбільш відомі твори митця. Автор, вміщеного в книгу есе, Віталій Коротич дуже влучно описує творчий геній Олександра Архипенка.


Роздумами про життя Архипенка поза межами батьківщини розмірковує письменник Богдан Певний в своїй книзі "Майстри нашого мистецтва. - К., 2005. - с. 127-140". Автор приводить цікаві факти з життя скульптора, зв’язки Архипенка з українською громадою і самою Україною,також ділеться своїми враженнями, адже йому пощастило двічі перебувати у товаристві відомого митця.
Пошуки матеріалів про Олександра Архипенка допомогли нам усвідомити його всесвітнє значення. Та найкращою характеристикою його творів є його власні слова про свою алегоричну постать "Ма": "Вона знає і відчуває безмежність і вічність, бо вона сама частина їх. Її інстикт і інтуіція безмежні. У своїй мудрості вона бачить речі, що заховані в лоні майбутнього."