субота, 17 вересня 2011 р.

Майстер ліричного портрету


100 років від дня народження українського художника М.М.Божія
Книжкова виставка

Творчий шлях народного художника Михайла Божія – це невпинний пошук нового, невтомна робота над досягненням досконалості, що тісно пов’язано у художника з високими вимогами до себе. Його полотна вражають майстерністю художніх засобів, спрямованих на реалістичне зображення портретованих, що вдало поєднано з яскравим авторським поглядом.

Полотна «Медсестра», «Думи мої, думи…» є не тільки кращими у його творчості, але й посідають почесне місце в українському образотворчому мистецтві. Михайло Божій володів щасливим даром і умінням художньо, правдиво втілювати не тільки оболонку людини, але й її духовну суть, загальні та індивідуальні якості конкретної, реальної особистості. Тому його з повним правом можна назвати портретистом, а якщо говорити точніше – майстром ліричного портрета.

На книжковій виставці, організованій у відділі літератури з питань мистецтва, можна побачити ілюстрації його картини. Його національне обличчя, звичайно, передусім визначає обране ним коло тем і героїв, що належать українській історії, поезії або тих героїв, що були сучасниками художника. Національна специфіка його мистецтва полягала в правдивому відображенні людей України, їх національному характеру і краси – такими як він їх бачив, в особливому ніжному ліризмі.
Глибокий аналіз творчості художника, цікаві роздуми автора книги «Михайло Михайлович Божій» Ф. Шапошникова, що вийшла у видавництві «Мистецтво» в 1963 році, стане запорукою того, що читач з задоволеннями і великою для себе користю познайомиться з цим нарисом.
У 1977 році вийшов альбом «Михайло Божій», автор-упорядник А.Н.Шистер. Увагу читача, насамперед приверне вдало підібраний ілюстративний матеріал. Ми побачимо світ портретів Божія 1950-х років: «Портрет відмінниці Світлани Шипунової», «Таня, не моргай», «Дівчина з апельсином», «Портрет дівчини у синій хустці» та інші. В галереї Божієвих портретів чільне місце посідають роботи, що відбивають глибоке особисте ставлення автора до моделі. Серед них вирізняються портрети його дружини, написані в різні роки.
Спеціальних нагород заслужили окремі його твори: у 1957 році бронзової медалі всесвітньої Брюссельської виставки і у 1959 році – срібної медалі виставки творів образотворчого мистецтва у Москві удостоєні «Медсестра», а в 1960 році срібної медалі Академії художеств СРСР – «Думи мої, думи…».